Kalendarz

Kwiecień 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Realizowane projekty

instaling_logo_male

Wieczór poetycko – muzyczny w Równem poświęcony pamięci Czesława Miłosza

Obraz 085_1.jpg Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Równem od marca 2011 roku uczestniczą w edukacyjnym projekcie pod hasłem ,,Miłosz odNowa”, realizowanym pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ten zainicjowany został z okazji 100. rocznicy urodzin naszego Noblisty oraz ogłoszenia Roku 2011 – Rokiem Miłosza. W ramach obchodów tego Święta – 14 kwietnia 2011 w o godzinie 17.00, w sali gimnastycznej ZSP w Równem, która chwilowo zamieniła się w kawiarnię, odbył się wieczór poetycko – muzyczny poświęcony pamięci naszego wybitnego poety – Noblisty. Święto przygotowali gimnazjaliści pod opieką pp. Anety Cyran i Beaty Bek. Gościnnie wystąpiły dwie uczennice ZSP w Łękach Dukielskich – Karolina i Joanna Buryła. Witając gości pani dyrektor Katarzyna Reczkowska – Buryła przedstawiła znaczenie twórczości poety dla Polaków, a szczególnie jej moralny wymiar w ciężkich dla nas czasach. Przy blasku świec i dźwiękach muzyki klasycznej uczniowie zaprezentowali kilka najbardziej znanych wierszy Miłosza: „Dar”, „Wiara”, „Nadzieja”, „Miłość”, „Spotkanie”, „Przypowieść o maku”, „W mojej ojczyźnie”, „Droga, „Ganek”, „Zaklęcia Ojca”, „Do polityka”, „Campo di Fiori”, „Paryż 1951”, „Piosenka o końcu świata”.

W programie wieczoru znalazły się także utwory śpiewane „Który skrzywdziłeś” w wykonaniu Klaudii Wiśniewskiej oraz „Ojciec objaśnia” w wykonaniu Jadwigi Zimy. Występy recytatorów uświetnione zostały pokazem tańców klasycznych i latynoamerykańskich – Macieja Beka i Karoliny Buryła oraz grą na fortepianie i akordeonie – Justyny Bek, Karola Staronia oraz Joanny Buryła. Dodatkowo, podczas wykonywania utworów, wyświetlana była prezentacja multimedialna tematycznie nawiązująca do życia Czesława Miłosza i prezentowanych tekstów. Występ został entuzjastycznie przyjęty przez zaproszonych gości. W imprezie wzięło udział około 70 osób, w tym wicestarosta Powiatu Krośnieńskiego – pan Andrzej Guzik, sekretarz Gminy Dukla – pan Mirosław Matyka, sołtys wsi Równe – pan Mariusz Folcik, komendant komisariatu policji w Dukli – pan Leszek Buryła, radny Gminy Dukla – pan Jan Marszał, redaktor naczelny Dukielskiego Przeglądu Samorządowego – pani Krystyna Boczar – Różewicz oraz uczniowie, rodzice i nauczyciele ZSP w Równem. Atmosfera tego wiosennego wieczoru była naprawdę niezwykła, dlatego mamy nadzieję, że wspomnienia i rozważania o tym wielkim Polaku choć na chwilę pozostaną w sercach uczestników spotkania.

Aneta Cyran

Share

Comments are closed.