Kalendarz

październik 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Realizowane projekty

instaling_logo_male

Witaj maj, trzeci maj …

W czwartek 27 kwietnia w ZSP w Równem odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżającej się 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. W tym roku za organizację tej patriotycznej uroczystości odpowiedzialni byli w naszej szkole uczniowie klasy I gimnazjum. Młodzież pod opieką pani Anety Cyran oraz pani Beaty Bek przygotowała dla całej społeczności szkolnej cenną lekcję historii. Uczniowie mieli okazję popisać się swoim kunsztem recytatorskim, muzycznym, aktorskim i tanecznym. Pierwszoklasiści, którym w tańcu partnerowały młodsze koleżanki z klasy VI – pięknie odtańczyli poloneza, do którego choreografię przygotował pan Grzegorz Lijana. Młodzi aktorzy i recytatorzy w biało-czerwonej scenografii trafnie ukazali genezę Konstytucji 3. Maja, która odegrała ogromną rolę w historii naszej Ojczyzny. Przedstawiona przez nich swoista lekcja historii miała na celu przybliżyć wszystkim tamte wzniosłe wydarzenia związane z uchwaleniem pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji. Zebrani na sali gimnastycznej mieli też okazję obejrzeć fragment satyry Ignacego Krasickiego „Żona modna” – w wykonaniu uczniów i uczennic klasy I gimnazjum. Akademię uświetnił występ szkolnego chóru – prowadzonego przez pana Krzysztofa Zajdla. Największą jednak niespodzianką był występ nauczycielki języka angielskiego – pani Barbary Klechy, która do akompaniamentu pana Krzysztofa Zajdla zaśpiewała utwór Hanny Banaszak „Wołacz”. 

Podczas akademii nawiązano także do poszanowania naszych symboli narodowych i zastanawiano się, czym dzisiaj dla Polaków jest wolność, naród i Ojczyzna. Na zakończenie wspólnie odśpiewano „Rotę”. Pani dyrektor podziękowała organizatorom za przygotowanie tego wydarzenia, a uczniom za niebanalny występ. Spotkanie to wzbudziło wśród zebranych patriotyczne uczucia i w ciekawy sposób ukazało wydarzenia historyczne oraz teraźniejszość. Przenosząc nas w minione wieki, młodzi aktorzy przypomnieli karty historii po to, by czerpać z nich siłę, mądrość i wartości.

W przygotowanie tej uroczystości zaangażowanych było bardzo wiele osób, wszystkim którzy nam kibicowali i pomagali bardzo dziękujemy.

Aneta Cyran

Share

Comments are closed.