Kalendarz

październik 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Realizowane projekty

instaling_logo_male

Pasja do nauki, czyli Piknik Naukowy z Projektorem

DSC_0999.jpg W sobotę 8 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Publicznych w Równem odbył się Piknik Naukowy, który został zorganizowany z inicjatywy pani Anny Słyś oraz pani Agnieszki Szyndak, które od kilku już lat współpracują z przedstawicielami wolontariatu studenckiego. Zajęcia te zostały zaplanowane i przygotowane w ramach projektu „Szkoła z klasą 2.0”, który jest obecnie realizowany w naszej szkole. Celem tego przedsięwzięcia była popularyzacja nauk ścisłych i zainteresowanie uczniów nauką tych przedmiotów.

Tego dnia lekcje dla wszystkich uczniów naszej szkoły oraz zaproszonych kolegów i koleżanek ze szkół  podstawowych i gimnazjów z terenu naszej gminy prowadzili studenci z programu „Projektor” realizowanego przez Fundację Rozwoju Wolontariatu, której autorem  i fundatorem jest Polsko – Amerykańska Fundacja Wolności. Wolontariusze przyjechali do naszej szkoły już po raz kolejny, jednak pierwszy raz w tak licznym składzie – 35 osób.

DSC_0718.jpg W tym dniu typowe klasy lekcyjne zamieniły się w prawdziwe sale naukowe i laboratoria. Ćwiczenia odbywały się jednocześnie w 11 pracowniach, gdyż studenci prowadzili zajęcia dotyczące wielu dyscyplin wiedzy. Dziedziny takie jak: fizyka, chemia – pokazy i warsztaty, pierwsza pomoc, biologia i kryminalistyka były już realizowane w naszej szkole podczas wcześniejszych spotkań ze studentami. Niemniej jednak uczniowie biorący  w nich udział z ogromnym zaangażowaniem obserwowali prezentowane im różnorodne prawa fizyki oraz niecodzienne i efektowne reakcje chemiczne. Na biologii uczestnicy poznali niezwykłe zagadki i ciekawostki dotyczące ludzkiego ciała, a w trakcie zajęć z pierwszej pomocy  nabywali lub poszerzali swoją wiedzę oraz umiejętności z tego zakresu.

 Nowe zajęcia, które zagościły na tegorocznym pikniku to: zdrowe odżywianie, kryminologia, matematyka oraz animacje. W trakcie zajęć o zdrowym odżywianiu uczestnicy mogli nauczyć się przygotowywać smaczne przekąski, koktajle, a nawet ulubione i jednocześnie zdrowe kremy czekoladowe. Wszystkie potrawy przyrządzali z łatwo dostępnych produktów, a ich niezwykły aromat roznosił się po całej szkole. Bardzo ciekawe okazały się zajęcia z „nielubianej” przez wielu matematyki. Uczniowie mocno zaangażowali się w drużynowe rywalizacje, m. in. podczas wznoszenia jak najwyższej budowli z brył oraz zabawy z ułamkami czy Jengą. Poprzez działanie można było się wiele nauczyć, a przede wszystkim przekonać, że matematyka wcale nie jest taka straszna.

DSC_1037.jpg Najmłodsi uczniowie najlepiej bawili się podczas animacji. Gry i zabawy edukacyjne ze studentami dostarczyły im wiele radości i zadowolenia. Roześmiane buzie wychodzących z zajęć były najlepszym świadectwem dobrej zabawy i miło spędzonego czasu. Starsi natomiast chętnie wytężali swoje umysły podczas zajęć z kryminologii. Rozwiązanie skomplikowanej zagadki kryminologicznej wymagało od nich wiele pomysłowości, logicznego myślenia, cierpliwości i sprytu. Niemało się trzeba było natrudzić, żeby znaleźć winnego i doprowadzić sprawę do końca.

            Zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i gimnazjaliści bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyli w Pikniku Naukowym z Projektorem. Organizacja zajęć pozwoliła uczestnikom na czynny udział w prezentowanych zadaniach. Osoby chętne mogły samodzielnie wykonać doświadczenia i eksperymenty, sprawdzić swoją dotychczasową wiedzę, pobudzić wyobraźnię i kreatywność, a może nawet zaszczepić w sobie zainteresowanie naukami ścisłymi. Wolontariusze próbowali przekonać swoich młodszych kolegów, że warto się uczyć, rozwijać swoje umiejętności w różnych dziedzinach, a także zaprezentowali, w jaki sposób można wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce lub w codziennym życiu. Priorytetem zajęć było rozbudzenie naturalnej ciekawości, a także nauka przez działanie i odkrywanie, gdyż jak powiedział Konfucjusz: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Z rozmów z uczniami przeprowadzonych po zajęciach wynika, że cel został osiągnięty. Studenci pokazali dzieciom i młodzieży, że nauka może być przyjemna, ciekawa, a nawet zadziwiająca. Mamy nadzieję, że te pozytywne doświadczenia wpłyną motywująco i przełożą się na lepsze wyniki w nauce.

Serdeczne podziękowania dla pani Beaty Bek za wykonanie pięknej dekoracji oraz dla Rady Rodziców za przygotowanie smacznego obiadu dla wolontariuszy.

K. Szuba

Share

Comments are closed.