Kalendarz

październik 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Realizowane projekty

instaling_logo_male

Spotkanie z podróżnikiem – Tajlandia

9 maja 2017 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z podróżnikiem panem Maciejem Krasem należącym do  podróżniczej grupy „Trzask.pl – przybliżamy ludziom świat”. Ten prawdziwy entuzjasta i odkrywca ciekawych miejsc na świecie zabrał starszych i młodszych uczniów Zespołu Szkół Publicznych w Równem w niesamowitą podróż do fascynującej Tajlandii.

Podróżnik, chcąc przybliżyć dzieciom ten kraj, posłużył się prezentacją multimedialną opartą na bardzo bogatym materiale fotograficznym. Prezentacji towarzyszyła bogata relacja słowna zawierająca wiele ciekawostek, istotnych informacji o tym rejonie świata, a także opis przygód, które wydarzyły się w czasie podróży. Usłyszeliśmy na przykład o nietypowych wierzeniach Tajlandczyków, którzy w niezwykły sposób postrzegają swego króla, a przedmioty zawierający jego podobiznę traktują z niemal boską czcią. Inną ciekawostką było to, że w Tajlandii istnieje wioska, którą zamieszkują birmańscy uchodźcy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kobiety z tego plemienia zakładają sobie na szyję specjalne – ciężkie, metalowe obręcze. Przez całe życie zgniatają im one obojczyki i deformują żebra, przez co tworzą optyczne złudzenie wydłużonej szyi. Tak naprawdę nikt nie wie, skąd wziął się ten zwyczaj. Jedne kobiety mówią, że pierwotnie była to ochrona przed napaścią tygrysa, inne, że próba oszpecenia ich w oczach mężczyzn z obcych plemion.

Pan Maciej przekazał też uczniom ciekawostki związane z egzotyczną fauną i florą Tajlandii. Dowiedzieliśmy się między innymi o istnieniu świątyni dla małp oraz o słoniowych taksówkach jeżdżących po Bangkoku i innych miastach tego kraju. Była też okazja, aby obejrzeć przywiezione z podróży pamiątki i rekwizyty, np. ludowe stroje i nakrycia głowy, parasol, czy też… odchody słonia, z których Tajlandczycy wytwarzają papier toaletowy.

Wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści pana Maćka i z pewnością niejeden z nas zazdrościł mu wspaniałych przygód i możliwości tak bliskiego zetknięcia się z zupełnie innym niż nasz światem.

Share

Comments are closed.