Kalendarz

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Realizowane projekty

instaling_logo_male

Przerwany marsz…

„Przerwany marsz…” – wyjątkowa inicjatywa podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego  w Szkole Podstawowej w Równem.

Szkoła Podstawowa im. Marii i Michała Krukierków w sposób niecodzienny zainaugurowała nowy rok szkolny. W uroczystym rozpoczęciu wzięli udział wyjątkowi goście, pradziadkowie i prababcie rówieńskich uczniów – reprezentanci pokolenia, które doświadczyło drugiej wojny światowej. To wszystko miało związek z inicjatywą „Przerwany marsz…”, do której również dołączyła placówka w Równem. Swoją obecnością uroczystości te uświetnili: Burmistrz Dukli – pan Andrzej Bytnar, sołtys wsi i przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli – pan Mariusz Folcik, radny wsi Równe pan Bogdan Drozd oraz proboszcz Wojciech Kisiel.

Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej wystąpiła z inicjatywą organizacji akcji „Przerwany marsz…” – do której przystąpiła także Szkoła Podstawowa w Równem. Ta wyjątkowa akcja polegała na symbolicznym dokończeniu  przerwanego, przez fakt wybuchu II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Wspólnie z prababciami, pradziadkami, a także osobami, które mieszkają w regionie i wywodzą się z pokolenia Dzieci Wojny – rówieńska młodzież uczestniczyła w inauguracji roku szkolnego 2019/2020. W ten sposób w całej Polsce odbywały się międzypokoleniowe spotkania, które z pewnością są cennym doświadczeniem dla uczniów.

Polskie Dzieci Wojny to nasze prababcie i nasi pradziadkowie, osoby urodzone przed zakończeniem II wojny światowej, ostatni świadkowie tamtych tragicznych dni. Pięć lat okupacji zabrało ich beztroskie dzieciństwo przysparzając dni pełnych cierpień i smutku, niejednokrotnie odbierając im życie. Wchodząc 2 września do szkoły razem z młodym pokoleniem pokazują i udowadniają, że ich poświęcenie, ich trudny los nie poszedł na marne.

Akademię dla lokalnej społeczności przygotowali uczniowie i harcerze SP w Równem pod opieką pań: Beaty Bek, Anety Cyran i Katarzyny Kołodziej, o oprawę muzyczną zadbał natomiast pan Krzysztof Zajdel.

W uroczystości wzięły udział polskie Dzieci Wojny, mieszkańcy tego regionu, panie: Stanisława Samborowska, Natalia Bałon, Bronisława Bałuka, Janina Miszczak, Lucyna Staroń, Wanda Patla, Janina Szczepanik, pan Bolesław Patla oraz nauczyciele emeryci: pani Zofia Wajda i pan Zdzisław Zaniewicz.

Po akademii przedstawiciele pokolenia wojny udali się na skromny poczęstunek, aby wspólnie powspominać minione, związane z wojną dzieje, a także obejrzeć stare fotografie, które podarował szkole pan Bronisław Patla.

Share

Comments are closed.