Kalendarz

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Realizowane projekty

instaling_logo_male

Narodowe Czytanie

We wrześniu Szkoła Podstawowa w Równem przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo pod hasłem Narodowe Czytanie. Akcja ta odbyła się już po raz ósmy w kraju. Honorowy patronat nad Narodowym Czytaniem, podobnie jak w latach ubiegłych, objęła Para Prezydencka.

Imprezę czytelniczą rozpoczęła pani dyrektor Katarzyna Reczkowska – Buryła, która odczytała list Pana Prezydenta Andrzeja Dudy zachęcający do udziału w Narodowym Czytaniu. Następnie uczniowie dowiedzieli się, na czym polega ta akcja, co jest jej celem i dlaczego tak wiele instytucji kulturalnych włącza się co roku w tę ciekawą inicjatywę.

Po krótkim wprowadzeniu nadszedł czas na wspólne czytanie. Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania były nowele polskie, a wśród nich następujące utwory: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, „Orka” Władysław Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kurki i wrony” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

Spośród zaproponowanych nowel wybraliśmy dwie – „Katarynkę” i „Dym”. Pierwszy tekst przeczytali uczniowie i rodzice: Szymon Leń, Magdalena Boczar, Anna Kłap, Diana Matusik, Martyna Szydło, Nikola Patla, Klaudia Stanisławczyk, Franciszek Topolski, Jakub Bogacz oraz przewodnicząca Rady Rodziców – pani Edyta Bałon i radny wsi Równe – pan Bogdan Drozd. Nowelę „Dym” zaprezentowali nauczyciele: pani dyrektor Katarzyna Reczkowska – Buryła, ksiądz Piotr Leja, pan Grzegorz Lijana, pani Ewa Wszołek, pani Edyta Szczurek, pani Anna Słyś i pani Katarzyna Szuba.

            Na zakończenie imprezy uczennice: Emilia Karamus, Nikola Cięszczyk, Natalia Fara i Sara Michalak przygotowały kilka pytań dotyczących treści przeczytanych nowel, aby sprawdzić, czy zebrani uczniowie uważnie ich wysłuchali. Osoby, którzy udzieliły poprawnej odpowiedzi, otrzymały upominki w postaci książek.

Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Narodowym Czytaniu. Organizatorem przedsięwzięcia było koło czytelniczo-medialne „Młodzi Dziennikarze” oraz szkolna biblioteka. Było to jedno z wielu zaplanowanych w tym roku szkolnym działań promujących czytelnictwo.

 

Magda Boczar, Katarzyna Szuba

Share

Comments are closed.