Kalendarz

Lipiec 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Realizowane projekty

instaling_logo_male

Noc Bibliotek

4 października 2019 roku Biblioteka Szkolna w Równem włączyła się do Ogólnopolskiego Projektu „Noc Bibliotek” zorganizowanego przez CEO pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Celem tego przedsięwzięcia było zachęcanie dzieci i młodzieży do aktywności czytelniczej oraz pokazanie, że w szkole i bibliotece można miło i atrakcyjnie spędzić czas w dobrym towarzystwie.

Organizatorami szkolnych obchodów „Nocy Bibliotek” była pani Katarzyna Szuba, panie –  Anna Słyś i Ewa Wszołek, odpowiedzialne za zorganizowanie Turnieju Gier Planszowych oraz Rada Rodziców, która przygotowała poczęstunek dla uczestników. W imprezie wzięło udział 59 osób z klas IV – VIII. Opiekunami byli: pani Katarzyna Reczkowska – Buryła, pani Edyta Szczurek, pani Beata Bek, pan Jarosław Drobiniak i pan Radosław Zięba.

„Noc Bibliotek” rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia i wyjaśnienia hasła tegorocznej edycji. Następnie, aby lepiej się poznać, uczniowie wzięli udział w zabawach integracyjnych. Po tym krótkim wstępie nadszedł czas na wspólną zabawę drużynową. Uczestnicy zostali podzieleni na 4 grupy przez losowanie kolorowych karteczek. Istotne tutaj było, by każda drużyna składała się z osób uczęszczających do różnych klas.

Na początku zadaniem każdej z drużyn był wybór kapitana oraz wymyślenie swojej nazwy związanej z jakimś bohaterem literackim. Drużyna pierwsza to były „Trzy świnki” i kapitanem wybrano Mikołaja Michalaka. Drużyna druga to „Szatany” pod wodzą Zuzanny Szczurek. Trzecią drużyną były „Dziady” pod wodzą kapitana – Róży Puchały. I na koniec „Hobbici” dowodzeni przez Roksanę Szczurek.

Pierwsze zadanie „na rozgrzewkę” sprawdzało znajomość alfabetu – kapitan drużyny miał ustawić uczniów w kolejności alfabetycznej według ich imion. Z tym zadaniem wszyscy poradzili sobie bezbłędnie. Zadanie drugie to poszukiwanie trzech zagadek ukrytych w różnych miejscach szkoły. Wybrane osoby z drużyny otrzymywały krótkie wskazówki i ich zadaniem było jak najszybsze ich znalezienie. Najdłużej uczniowie szukali trzeciej zagadki, która została bardzo dobrze ukryta w szkolnej bibliotece. Za wykonanie tego zadania najwięcej punktów otrzymały „Dziady” – 10 i „Trzy świnki”- 9.

Kolejne zadanie polegało na prawidłowym rozwiązaniu wszystkich odnalezionych zagadek. Pierwsza z nich wymagała udzielenia odpowiedzi na 15 pytań sprawdzających znajomość bohaterów literackich i ich autorów. W tej konkurencji zwyciężyły „Trzy świnki”. Druga zagadka polegała na rozwiązaniu krzyżówki sprawdzającej m. in. wiedzę o budowie książki oraz zawodach związanych z jej powstawaniem. To zadnie najlepiej wykonały drużyny: „Trzy świnki” i „Szatany”. Trzecia zagadka to były puzzle. Uczestnicy musieli je ułożyć, a potem powiedzieć, kto jest na nich przedstawiony. Tylko drużynie „Szatanów” udało się wykonać to zadanie poprawnie i zdobyć maksymalną ilość punktów.

W ostatniej konkurencji uczestnicy mogli wykazać się pomysłowością i umiejętnościami plastycznymi, gdyż musieli wykonać Logo Biblioteki. Zadanie to oceniał pan Jarosław Drobiniak, który najwięcej punktów przyznał drużynie „Szatanów”. Drugie miejsce zajęła praca „Dziadów”, trzecie miejsce – „Trzech świnek” i tylko dwa punkty w tej konkurencji otrzymali „Hobbici”. Na zakończenie opiekunowie ocenili zachowanie uczestników. Poszczególnym drużynom przyznano po 5 punktów, gdyż nauczyciele jednomyślnie stwierdzili, że zachowanie wszystkich było bardzo dobre.

W końcu nadszedł czas na ostateczne podsumowanie punktów w poszczególnych konkurencjach. Z wynikiem 74 p. zwyciężyły „Szatany”. Drugie miejsce  przypadło „Trzem świnkom” i „Dziadom” za uzyskanie 71,5 p., natomiast trzecie miejsce zajęli „Hobbici” z wynikiem 63,5 p. Zwycięska drużyna otrzymała słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców, natomiast drużyny, które zajęły II miejsce – Niepytajki, czyli bonusy w postaci dodatkowego nieprzygotowania.

Po tych emocjonujących zmaganiach ogłoszono krótką przerwę, podczas której uczestnicy mogli zakupić sobie różne przekąski przygotowane przez Radę Rodziców.

Kolejnym punktem programu był Turniej Gier Planszowych przygotowany przez panie – Annę Słyś i Ewę Wszołek. Najpierw uczestnicy mogli swobodnie w grupach próbować swoich umiejętności, grając w przygotowane przez organizatorki gry. Były to m.in. szachy, gra Double, 5 Sekund, Eurobusiness, Super Farmer. Potem odbył się turniej w gry typowo matematyczne. Jego zwycięzcy w nagrodę otrzymali Niepytajki. Niektórym uczestnikom spodobała się gra w karty pt. „Flirt”, z pomocą której można było koleżance lub koledze przekazać ważną, śmieszną lub intrygującą wiadomość.

W trakcie trwania turnieju starsze dziewczyny, z przewodniczącą szkoły – Zuzanną Szczurek na czele, zaprosiły chętne osoby na Zumbę, więc wszyscy, którzy pograli już w gry planszowe, mogli sobie trochę potańczyć.

Przedsięwzięcie pod hasłem „Noc Bibliotek” można uznać za udane. Przede wszystkim ze względu na wysoką frekwencję uczniów. Dodatkowym atutem może być różnorodność zajęć, każdy mógł wybrać coś dla siebie. Zaproponowanym działaniom towarzyszyły emocje, dobra zabawa, zdrowa rywalizacja i uśmiech na twarzy, czyli wszystko co najważniejsze. Mamy nadzieję, że uda nam się powtórzyć podobną imprezę znów za rok!

K. Szuba

Share

Comments are closed.