Kalendarz

Lipiec 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Realizowane projekty

instaling_logo_male

VII Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

1 października 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Równem wzięli udział w VII Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii” zorganizowanym pod patronatem Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Organizatorkami eliminacji szkolnych były panie – Katarzyna Szuba, Edyta Szczurek i Agata Kochan.

W klasach młodszych (IV – VI) wzięło udział 17 osób, natomiast w kategorii klas starszych (VII – VIII) – 12 osób. Zadaniem uczestników było napisane tekstu dyktanda o tematyce historycznej. Najwięcej problemów sprawiła uczniom poprawna pisownia nazw własnych wielowyrazowych wielką literą (np. Sejm Ustawodawczy, 1. Dywizja Pancerna, Ochotnicza Legia Kobiet, Naczelnik Państwa), a także przymiotników utworzonych od nazw państw (np. niemiecki, polski, francuskie, holenderskie). Uczniowie zaskoczeni byli wyrazami, które pojawiły się w tekście dyktanda, np. spuścizna, żądać, hołd, chluba, prohibicja, nie-Polaka, współrządzić, hart ducha. Sporo trudu kosztowało ich zapisanie tekstu dyktanda, które było bardzo długie.

Po poprawieniu prac konkursowych w kategorii I najlepiej napisały dyktando następujące osoby: Anna Kłap, Karolina Zając i Anna Jastrzębska. W klasach starszych najmniej błędów popełnili: Zuzanna Szczurek, Milena Kolanko i Franciszek Topolski. Uczniowie ci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, które zostały wręczone podczas akademii szkolnej z okazji Dnia Nauczyciela.

Natomiast prace konkursowe Anny Kłap, Karoliny Zając i Zuzanny Szczurek zostały odesłane do Komisji Wojewódzkiej, ponieważ uczennice te uzyskały 75% punktów możliwych do zdobycia.
I teraz należy tylko czekać na ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego. Trzymamy kciuki za nasze dzielne dziewczyny!

K. Szuba

Share

Comments are closed.