Kalendarz

Listopad 2020
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Realizowane projekty

instaling_logo_male

Spotkanie z podróżnikiem – panem Bartkiem Machowskim

Tuż po feriach zimowych, 28 stycznia 2020 r. gościliśmy w naszej szkole zaprzyjaźnionego podróżnika i przewodnika górskiego, pana Bartka Machowskiego.

Tematem tegorocznego spotkania była Ziemia Święta – Syria, Izrael i Jordania. Uczniowie, oglądając zdjęcia z wyprawy przygotowane w formie prezentacji, mogli zobaczyć miejsca, do których nie każdy może się wybrać. Przede wszystkim znajdują się na innym kontynencie, a także wyjazd tam nie zawsze jest dla turystów całkiem bezpieczny.
Dla wszystkich zebranych była to niezwykła podróż między islamem, chrześcijaństwem i judaizmem. Mogliśmy zobaczyć najważniejsze miejsca wyznawców tych religii z Jerozolimą na czele. Barwna opowieść o tych krajach pozwoliła poznać słuchaczom panującą tam trudną sytuację polityczną, zwyczaje i obyczaje mieszkającej ludności, różne ciekawostki dotyczące tych krajów oraz miejsca, które warto odwiedzić i zobaczyć.

Pan Batrek opowiedział nam również swoje przygody towarzyszące podróży, a także trudności, z którymi musiał się zmierzyć. Na zakończenie mogliśmy obejrzeć przywiezione z wyprawy pamiątki, m.in. chustę arafatkę, „oko proroka”, czyli talizman chroniący przed wrogim spojrzeniem czy charakterystyczną szklankę do picia herbaty.

Z pewnością dla wielu była to ciekawa lekcja geografii. Może zajmująca opowieść naszego gościa skłoni niejednego ucznia do rozwijania swoich pasji podróżniczych, odkrywania niezwykłych miejsc i poznawania piękna otaczającego nas świata.

Katarzyna Szuba

Share

Comments are closed.