Kalendarz

Lipiec 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Realizowane projekty

instaling_logo_male

Dzień Ziemi

 

22 kwietnia to bardzo ważna data dla naszej planety, ponieważ przypada wówczas Dzień Ziemi, który uznawany jest za największe na świecie święto ekologiczne. Początkowo obchodzone było 21 marca, czyli w dniu równonocy wiosennej. Obecnie jednak uroczystości z okazji Dnia Ziemi odbywają się 22 kwietnia dla upamiętnienia manifestacji ekologicznej, która miała miejsce właśnie tego dnia w 1970 r. Pomysłodawcą tej akcji był amerykański senator Gaylord Nelson. W Polsce obchodzimy ten dzień od 1990 r. Tegorocznemu świętu przyświecać będzie hasło ,,Z energią zmieńmy źródła”.

Dzień Ziemi ma nam uświadomić, jak ważne jest nasze środowisko naturalne. Przypomina nam, że powinniśmy się zawsze o nie troszczyć. Ma również uzmysłowić wszystkim ludziom zagrożenia związane z rozwojem przemysłu. Z okazji tego święta co roku odbywa się wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Są to: specjalne akcje, wykłady, marsze, wspólne sadzenie drzew czy zbiórki elektrośmieci.

Dzień Ziemi obchodzony jest szczególnie w szkołach. To właśnie młodzi ludzie są gotowi, by działać na rzecz ekologii. Każdego roku nasza szkoła aktywnie włącza się do tej akcji. W ubiegłych latach ten dzień zawsze obchodziliśmy bardzo uroczyście. Uczniowie wspólnie z nauczycielami przygotowywali okolicznościową akademię, brali udział w licznych konkursach zorganizowanych z tej okazji, promowali ekologiczny styl życia, zachęcali do sprzątania miejscowości, dbania o najbliższe środowisko. W ramach tego dnia wychodziliśmy na ulice, by podczas marszu z transparentami, głoszącymi hasła związane z ochroną przyrody, zachęcać mieszkańców naszej wsi do zaangażowania się w działalność ekologiczną. Inicjatorką tych różnorodnych przedsięwzięć była pani Dorota Dołęgowska.

W tym roku przypada okrągła rocznica, gdyż tegoroczny Światowy Dzień Ziemi obchodzimy po raz pięćdziesiąty. Niestety, z uwagi na panująca pandemię, nie możemy świętować tego dnia w szkole czy organizować wspólnego marszu, ale to nie zwalnia nas z obowiązku dbania o nasze środowisko. Musimy pamiętać o tym, że akcje ekologiczne będą mieć sens tylko wtedy, gdy każdy z nas włączy się do działania w codziennym życiu. Apelujemy więc do Was o zmianę swoich przyzwyczajeń i nawyków! Pamiętajmy, że Ziemię mamy tylko jedną!

 

Emilia Bałon

 

Tegoroczne świętowanie Dnia Ziemi

W bieżącym roku szkolnym za organizację Dnia Ziemi w naszej szkole odpowiedzialna była klasa VIb. Z tej okazji przygotowany został okolicznościowy artykuł, który napisała Emilia Bałon. Paulina Bałon i Anna Kłap wspólnie przygotowały  prezentację multimedialną pokazująca, co my możemy zrobić w codziennym życiu, żeby chronić Ziemię. Powstały również prace plastyczne pod hasłem „Dzień Ziemi oczami Szóstoklasistów”. Plakaty wykonali: Diana Matusik, Katarzyna Pitrus, Grzegorz Puchała, Mateusz Dębiec, Oliwia Gniady, Martyna Szydło, Patryk Zajdel, Piotr Drozd, Sonia i Julia Uliaszyk oraz Oliwia Kargul. Zapraszamy wszystkich do ich obejrzenia.

A w wolnym czasie zachęcamy Was do poszukiwania i odkrywania piękna najbliższej okolicy. Z okazji Dnia Ziemi poświęćcie czas na krótką refleksję, jak ciekawa i fascynująca może być przyroda dookoła Was, szczególnie wiosną i tutaj na wsi. Wyjdźcie przed dom, poczujcie na twarzy ciepłe promienia słońca, zapach ziemi, drzew, kwiatów, posłuchajcie wesołego śpiewu ptaków czy szumu drzew. Otaczająca Was przyroda „żyje”, możecie więc w całej okazałości podziwiać jej wyjątkowość i niezwykłość! Pozwoli Wam to choć na moment oderwać się od codziennych obowiązków, a przede wszystkim zapomnieć o „szalejącym” wokół wirusie.

 Miłego świętowania Dnia Ziemi!

 

Katarzyna Szuba

Share

Comments are closed.