Kalendarz

Lipiec 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Realizowane projekty

instaling_logo_male

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO od 1995 r. w celu promocji czytelnictwa.

Obchodzone jest 23 kwietnia, ponieważ jest to  szczególna data w historii literatury – rocznica urodzin lub śmierci znanych pisarzy, takich jak William Shakespeare czy Miguel de Cervantes. Święto wywodzi się z Katalonii, gdzie w 1926 roku z pomysłem jego utworzenia wystąpił Vincente Clavel Andrés. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę.

W Święto Książki organizowane są różne spotkania, imprezy i akcje promujące czytelnictwo oraz zachęcające do systematycznego czytania. Co roku miasto, które przygotuje najlepszy program promujący czytanie, otrzymuje tytuł Światowej Stolicy Książki.

Niestety rok 2020 będzie wyjątkowy. Ze względu na szczególne okoliczności i odgraniczenia związane z ochroną przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, większość działań nie może się odbyć. Dlatego zachęcamy wszystkich do spędzenia tego niezwykłego święta z dobrą książką w ręku! W chwili, kiedy szkoły, biblioteki i inne miejsca kultury nie mogą właściwie funkcjonować, a ludzie pozostają zamknięci w domach, można wykorzystać szczególną moc książek. Pozwoli ona zapomnieć o niełatwej rzeczywistości, zająć się problemami książkowych bohaterów, rozwijać nasz umysł i wyobraźnię, a przede wszystkim miło spędzić czas. Zapraszamy też do obejrzenia plakatów zachęcających do czytania, w wykonaniu uczniów klasy VIb.

 

Anna Kłap, kl. VIb

Share

Comments are closed.