Kalendarz

Czerwiec 2021
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Realizowane projekty

instaling_logo_male

W hołdzie Patronom patriotom…

DSC_0291_1.JPG

Dnia 10.11.2011r. w ZSP w Równem uroczyście obchodzono Święto Patronów Szkoły połączone z 93. rocznicą Święta Niepodległości. W tym roku mija 9. rocznica nadania naszej szkole im. Marii i Michała Krukierków, a Święto Patronów na stałe wpisało się w jej tradycję.

Uroczystość rozpoczęła się na cmentarzu zapaleniem zniczy, złożeniem wiązanek kwiatów i krótką modlitwą przy pomniku Patronów i żołnierzy AK. Następnie cała społeczność szkolna na czele z pocztem sztandarowym niesionym przez harcerzy udała się do Kościoła Parafialnego w Równem, gdzie ks. W. Kisiel i ks. W. Hajduk odprawili Mszę św. w intencji Patronów. W wygłoszonej homilii przypomnieli bohaterską postawę p. Krukierków, którzy poświęcili swe życie Ojczyźnie. Fakty z życia patronów, przywołane wspomnienia członków ich rodziny, tragiczne wydarzenia z historii Polski uzmysłowiły zebranym, że prawdziwy patriotyzm wymaga poświęcenia się i zaangażowania. Dalsza część uroczystości miała miejsce w Domu Ludowym w Równem, gdzie obejrzeliśmy widowisko poświęcone Wielkim Ludziom-Marii i Michałowi Krukierkom. Część artystyczną wykonali w mistrzowski sposób uczniowie przygotowani pod profesjonalną opieką p. B.Bek, p. K.Patli, p.A.Kochan. Oryginalny scenariusz widowiska oddawał autentyzm i tragizm ostatnich dni z życia Patronów, a przede wszystkim wzruszył zebranych.. Z pasją odegrane role, nawiązujące do codziennego życia p. Krukierków, ich postaw wobec uczniów i mieszkańców Równego sprawiały, ze wszyscy z zapartym tchem podziwiali historię o Wielkich Ludziach. Widowisko doskonale podkreśliło zasługi Patronów dla mieszkańców Równego w okresie ich 35-letniej misji, przede wszystkim: patriotyzm, bezinteresowność i bezgraniczne poświęcenie się Ojczyźnie i ludziom. Widowisko wzbogaciły pieśni patriotyczne wykonane przez uczennice gimnazjum: „Marsz Pierwszej Brygady”, „Żeby Polska”. Autentyczność widowiska nadawały stroje aktorów pochodzące z lat 30. oraz rekwizyty: stare szkolne ławki, balia, tara. Niezwykle wzruszające końcowa scena stanowiła hołd złożony Patronom, którzy nie szczędzili zdrowia i sił w wypełnianiu życiowej misji. Czerwone serduszka z napisami wartości krzewionych przez Patronów zawieszone na drzewie symbolizowały zebranym, że to, co przed wielu laty zostało przekazane mieszkańcom Równego, dzisiaj owocuje, a naszą misją jest pielęgnowanie tych idei, co wyrażają słowa ballady:

 

„A ich miłość tak gorąca nie zaniknie ,trwa do końca

I czuć będziesz po wsze czasy żar szlachetnych serc.”

Imprezę wzbogaciła wystawa poświęcona Patronom i wybitnym mieszkańcom równego przygotowana przez: p. A. Cyran, p. A. Kochan, p. G. Lijanę

Na zakończenie p.dyr. K. Reczkowska – Buryła, ks. W. Kisiel podziękowali młodym artystom za przejmujące widowisko.

Radny wsi p. J. Marszał wyraził słowa uznania za wzruszające chwile, podkreślił zaangażowanie uczniów oraz nauczycieli, którzy z pasją i poświęceniem krzewią miłość do „małej Ojczyzny” i patriotyzm. Miłym akcentem było przygotowanie dla każdego ucznia „rożka obfitości” przez Radę Rodziców.

 

Edyta Szczurek

nauczycielka ZSP w Równem

 

Share

Comments are closed.