Kalendarz

Lipiec 2021
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Realizowane projekty

instaling_logo_male

Berlin zdobyty…!!!

DSC_3201_1.JPG W dniach 3-5 stycznia 2012 roku 16 uczniów Gimnazjum w Równem odwiedziło stolicę Niemiec – Berlin. Wyjazd mógł dojść do skutku dzięki Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej, której zarząd przyznał dofinansowanie do projektu przygotowanego przez nauczycieli ZSP w Równem – Anetę Cyran i Justynę Walczak.

Program wycieczki był bardzo bogaty, dlatego podróż rozpoczęła się już 2. stycznia o godzinie 21. Pierwszego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzili dwa muzea. Nowe Muzeum, gdzie na powierzchni około 8000 m2 zgromadzono prawie 9000 eksponatów sztuki egipskiej, wraz ze słynnym popiersiem egipskiej królowej Nefretete z 1340 r. p.n.e., a także zbiory archeologiczne z okresu prehistorii i wczesnego średniowiecza – oraz Muzeum Techniki, które mieści się w starym dworcu kolejowym i dobudowanych do niego pawilonach. Bardzo bogata i zróżnicowana kolekcja sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. W odróżnieniu od polskich muzeów, większość eksponatów w Muzeum Techniki można dotknąć i sprawdzić jak działają przeróżne urządzenia.

Drugi dzień pobytu w stolicy Niemiec obfitował także w liczne atrakcje. W programie znalazły się bowiem takie miejsca jak: socjalistyczna zabudowa okolic Placu Aleksandra, Wieża TV, Czerwony Ratusz, Fontanna Neptuna, Kościół Mariacki, Dzielnica Św. Mikołaja, Szprewa, Katedra Berlińska, Plac Zamkowy, Wyspa Muzeów, Lustgarten. Dodatkowo zorganizowany został jeszcze objazd miasta, w trakcie którego uczniowie mieli okazję zobaczyć Aleję Karola Marksa, East Side Gallery, Aleję pod Lipami, Zbrojownię, Operę Narodową, Katedrę Św. Jadwigi, Uniwersytet Humboldta. Objazd kończył się przy Murze Berlińskim, który wzniesiony został w sierpniu 1961 roku przez władze NRD wokół Berlina Zachodniego, aby powstrzymać masowe ucieczki własnych obywateli i przez ponad 30 lat rozdzielał miasto na strefę wpływów ZSRR i państw zachodnich.

Następnym punktem programu był wjazd na kopułę Reichstagu skąd można było podziwiać panoramę miasta oraz nowoczesną architekturę budynku parlamentarnego Niemiec. Jednak przed wejściem należało przejść specjalną odprawę, która wszystkich uczniów bardzo zaskoczyła, gdyż bez wcześniejszego zgłoszenia, kontroli rzeczy i ubrań oraz okazania dokumentu potwierdzającego tożsamość nie byłoby szans na wejście do środka.

W końcu przyszedł czas na przejście w stronę Bramy Brandenburskiej, która jest niewątpliwie jednym z symboli Berlina. Ciemne chmury sprawiły, że po dłuższej „sesji zdjęciowej” cała grupa niezwłocznie udała się w stronę pomnika Żydów zamordowanych w czasie II Wojny Światowej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć go od środka, gdyż przypomina on rozległy labirynt, zbudowany z bloków o różnej wysokości i grubości. Po wejściu w gąszcz tych osobliwych budowli ma się dziwne odczucie klaustrofobii i niepokoju. Spacer pomiędzy tymi betonowymi blokami, to jedno z najbardziej niezwykłych przeżyć doświadczonych w czasie wycieczki do Berlina.

Ostatnim punktem programu tego dnia było obejrzenie wystawy „Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce.” zorganizowanej przez Martin-Gropius Bau oraz Zamek Królewski w Warszawie pod patronatem prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego oraz Prezydenta Niemiec Christiana Wulffa. Nad merytoryczną treścią wystawy czuwała Rada Programowo-Naukowa pod przewodnictwem prof. Władysława Bartoszewskiego. Autorką projektu i kuratorką wystawy była natomiast pani Anda Rottenberg. Wystawa zajmuje 20 sal o łącznej powierzchni 3200 metrów kwadratowych. Zostało na niej zaprezentowanych około 800 obiektów, wśród których znajdą się dzieła sztuki i obiekty kultury, jak również inne świadectwa cywilizacyjnego, duchowego i naukowego rozwoju naszych narodów w kontekście kultury europejskiej. Eksponaty zostały zebrane z kilkudziesięciu najważniejszych kolekcji muzealnych i prywatnych z terenu Polski, Niemiec i innych krajów europejskich – w tym około 250 dzieł malarstwa, 30 rzeźb, 60 starodruków, 80 rękopisów, 60 grafik. Prócz tradycyjnie rozumianych obiektów sztuki zaprezentowanych zostało także około 70 dokumentów, 100 obiektów rzemiosła artystycznego, 150 fotografii, materiały filmowe, muzyka i książki. Na wystawie można podziwiać dzieła m.in. Wita Stwosza, Wojciecha Kossaka czy też Jacka Malczewskiego. Przedstawione są autentyczne dzieła np. Mikołaja Kopernika.

Wystawa wywarła na wszystkich uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie. Wielu z nich po raz pierwszy mogło zobaczyć z bliska tak cenne dla historii Polski i Niemiec dzieła sztuki, starodruki, rękopisy, grafiki, rzeźby i dzieła malarstwa. Oprócz tradycyjnych dzieł sztuki uczniów zainteresowały fotografie, muzyka oraz materiały filmowe. Nie sposób też ominąć „chłodni” czy „pokoju z literami”. Wystawa jest niezwykła, gdyż aby zobaczyć wszystkie dzieła, które zostały wyeksponowane w berlińskim muzeum Martin Gropius Bau niewątpliwie trzeba by było objechać Polskę wzdłuż i w szerz.

Trzeci i ostatni dzień pobytu w Berlinie był równie bogaty w atrakcje. Uczestnicy tego dnia poruszali się komunikacją miejską, mieli więc możliwość przemieszczania się metrem, kolejką miejską, a także piętrowymi autobusami. W programie zwiedzania znalazły się takie miejsca jak: Gendarmenmarkt – zwany najpiękniejszym placem Berlina, słynny Bebel Platz, gdzie hitlerowcy spalili tysiące książek, które nie zgadzały się z ich ideologią, Checkpoint Charlie, czyli dawne przejście graniczne i punkt kontrolny, Friedrichstrasse, Plac Poczdamski z Sony Center oraz Aleją Gwiazd, Tiergarten, Kościół Pamięci oraz centrum Europa Center, gdzie uczniowie pożegnali się z panią przewodnik i mogli się udać na tak upragniony czas wolny.

Wycieczka okazała się być bardzo udaną, nie doszło by do niej jednak, gdyby nie ogromne wsparcie finansowe Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Sklepiku Szkolnego, Rady Rodziców, SKO „Skarbuś” oraz księdza Wojciecha Kisiela. Wszystkim bardzo dziękujemy.

Aneta Cyran

 

Share

Comments are closed.