Kalendarz

Listopad 2020
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Realizowane projekty

instaling_logo_male

Święto Miłosza w ZSP w Równem

Czesław Miłosz Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych w Równem od marca do maja 2011 roku będą uczestniczyli w edukacyjnym projekcie pod hasłem „Miłosz od Nowa” realizowanym pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ten zainicjowany został z okazji 100. rocznicy urodzin naszego Noblisty oraz ogłoszeniem Roku 2011 – Rokiem Miłosza. Celem projektu jest zainteresowanie uczniów osobą i dorobkiem twórczym Czesława Miłosza. Uczniowie będą uczestniczyli w spotkaniach z twórczością poety podczas lekcji: języka polskiego, plastyki i muzyki.

Efektem działań w ramach projektu będą:

 • port folio Miłosza wykonane metodą projektu,
 • wystawa prac plastycznych inspirowanych poezją Miłosza,
 • wykonanie ulotek i plakatów informujących o Roku Miłosza,
 • artykuły w prasie i na stronach internetowych,
 • ankieta przeprowadzona wśród mieszkańców Równego,
 • wieczorek poetycki,
 • Ściana Miłosza,
 • gazetki ścienne poświęcone poecie,
 • konkurs wiedzy o Czesławie Miłoszu,
 • konkurs recytatorski,
 • Święto Miłosza – 10 maja 2011 r., podczas którego zaprezentowana zostanie część artystyczna poświęcona życiu i twórczości Miłosza, następnie odbędzie się rywalizacja klas, zabawy z poezją i recytacje jego wierszy. Podsumowaniem działań w ramach projektu będzie wydanie specjalnego numeru gazetki szkolnej oraz nakręcenie fotoreportażu poświęconego naszym przedsięwzięciom oscylującym wokół postaci Miłosza. Inicjatorkami udziału w tym projekcie są polonistki pp. Aneta Cyran, Edyta Szczurek, Katarzyna Szuba.

Celem naszych działań jest przełamanie barier i uprzedzeń wobec poezji Miłosza. Wbrew opiniom wielu – nie jest ona niezrozumiała. Wymaga po prostu głębszej koncentracji, zastanowienia się nad swoim życiem i tym, co nas otacza. Poezja ta jest ciągle aktualna, „młoda” i wciąż odczytywana „od Nowa”.

Realizując projekt, będziemy starali się ,,oswoić” i zapoznać z poezją Noblisty tych, którzy twierdzą, że jest niezrozumiała, niestrawna i niemodna.

Dlatego przy realizacji projektu często będą towarzyszyły nam następujące pytania:

 • O czym pisał Czesław Miłosz?
 • Jakie problemy poruszał w swoich utworach?
 • W jaki sposób to robił?
 • Co pragnął przekazać potomnym?
 • Do czego zobowiązuje nas poeta ,,sumienia narodu” i ,,moralnych dylematów”?
 • Dlaczego musimy ocalić od zapomnienia słowa poety?

Mamy nadzieję, że udział młodych ludzi w tym przedsięwzięciu, ich zaangażowanie i zapoznanie się z twórczością Czesława Miłosza sprawi, że chociaż w części będą umieli i chcieli odpowiadać na stawiane przez nas pytania.

 

Aneta Cyran

Edyta Szczurek

Katarzyna Szuba

 

Share

Comments are closed.