Kalendarz

październik 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Realizowane projekty

instaling_logo_male

Historia Szkoły

W tym dziale zostały opisane etapy powstawania szkoły. Zobacz jak wyglądała pierwsza szkoła, i jak powstał obecny budynek szkoły.

Początki

Nie ma informacji o wyglądzie pierwszej szkoły. Można przypuszczać, że nauka odbywała się w jakimś pomieszczeniu plebańskim. W czasie, gdy proboszczem był ks. Andrzej Czyki czyli w latach od ok. 1830 nauka odbywała się na plebani. Ta szkółka plebańska została zaakceptowana przez społeczność wiejską tak, że przystąpiono do budowy szkoły wiejskiej z osobnym nauczycielem.

Pierwsza szkoła była drewniana, właściwie była to izba szkolna. Wyglądem szkołę tę można porównać do szkoły, jaka znajduje się w muzeum MBL w Sanoku. Zapewne przy izbie szkolnej było mieszkanie dla nauczyciela a izba lekcyjna była równocześnie kuchnią gdzie stał piec z kapą, taki sam jak w zwykłych wiejskich domach.

Wiek XX

Następny budynek przeznaczony dla oświaty powstał w końcu lat osiemdziesiątych XIX w. dzięki inicjatywie miejscowego proboszcza ks. Ludwika Łabudy. Budynek postawiono na gruncie Karola Patii i tam przeniesiono szkołę. Był to dom drewniany, składał się z izby szkolnej i mieszkania nauczyciela – kuchni i dwóch pokoików. Obok budynku wybudowano stajnię dla potrzeb gospodarczych nauczyciela. Po 1906 r., gdy uczyło w szkole trzech nauczycieli stajnię tę przerobiono na izbę szkolną.3 Przed budynkiem był maleńki ogródek. Obiekt ten znajdował się w połowie wsi i funkcjonował do czasu wybudowania szkoły w roku 1911 w innym miejscu. Ten drewniany budynek istniał przez wiele lat jako tzw. „stara szkołą”, tu odbywały się inscenizacje, akademie, zebrania wiejskie. Ze względu na zły stan techniczny został rozebrany w roku 1998.

Na początku XX w. budynek ten przestał być funkcjonalny ze względu na małą kubaturę, odległość do kościoła utrudniała katechizację, położenie szkoły z dala od gminnych traktów na zboczu utrudniało dotarcie do niej. W łatach 1910 – 11 postanowiono wystawić nowy budynek położony bliżej kościoła. Wybór nowego miejsca stał się przedmiotem kontrowersji mieszkańców wsi. Darowizna dokonana przez Walne Zgromadzenie członków Kółka Rolniczego w postaci przekazanej pod budowę szkoły działki przekonała ostatecznie mieszkańców wsi, co do miejsca lokalizacji szkoły. Stary budynek wraz z parcelą otrzymała wieś Równe. W 1911 r. wystawiono nowy budynek szkolny – murowany. W 1911 – 12 r. wyposażono szkołę w sprzęty potrzebne do nauki a w 1914 r. przystąpiono do ogrodzenia ogrodu sztachetami.

Ten budynek swą funkcję sprawował do lat 50 – tych XX w. Jak wspomniano ze względu na jego szczupłość zajęcia odbywały się również w budynku gromadzkim gdzie mieściła się jedna izba lekcyjna i pracował jeden nauczyciel Stan taki trwał do momentu rozbudowy szkoły w końcu lat 50 – tych. Rosnące potrzeby oświatowe spowodowały, że budynek szkolny był wielokrotnie przebudowywany.

Czasy najnowsze

Dziś budynek szkolny jest obiektem składającym się z kilku brył, które odzwierciedlają etapy rozbudowy i modernizacji. Jest to obiekt piętrowy z zagospodarowanym poddaszem i suterenami. Na najniższym poziomie mieści się zastępcza sala gimnastyczna, kotłownia, biblioteka, szatnie, hydrofornia, kuchnia i stołówka. Na parterze są izby lekcyjne i kancelaria, podobnie zagospodarowane jest piętro gdzie prócz sal lekcyjnych jest pokój nauczycielski i sklepik uczniowski, na parterze i pierwszym piętrze jest węzeł sanitarny. Na poddaszu znajdują się dwie izby lekcyjne oraz pomieszczenie z przeznaczeniem na gabinet lekarski.

Do takiego stanu szkoła dochodziła przez wiele lat. By łatwiej zrozumieć kolejne prace remontowe i modernizacyjne dzielę dzisiejszy rzut parteru szkoły na segmenty. Grubą linią zaznaczam część mieszkalna kierownika (dyrektora szkoły).

Segment A – najstarsza część szkoły po wybudowaniu w roku 1911 mieściła 3 izby lekcyjne i mieszkanie dla kierownika szkoły. Stan taki trwał do lat 50 – tych kiedy do tej części dobudowano segment B – w suterenie mieściło się pomieszczenie na świetlice szkolną i jedną klasę oraz węzeł sanitarny, na parterze izba lekcyjna i mieszkanie dla kierownika, na piętrze dwie izby lekcyjne.

W końcu lat 60 – tych dobudowano segment C – salę gimnastyczną, węzeł sanitarny, klatkę schodową, mieszkanie dla kierownika szkoły, na piętrze dwie izby lekcyjne. Duże zasługi w rozbudowie tej części szkoły położył miejscowy działacz społeczny, zasłużony dla mieszkańców i wsi pan Zenon Staroń.

Najpoważniejszy remont przeprowadzono w latach 1987 – 91. Na czele Społecznego Komitetu Rozbudowy stanął rodzić pan Stanisław Leń. Przebudowie podległa część A budynku, spod którego wywieziono 600 m3 ziemi, zrobiono tam hydrofornię, szatnie, przestronne korytarze. Po wzmocnieniu ścian, zbudowano nowe stropy, postawiono piętro i poddasze. W tej części budynku przybyło 6 izb lekcyjnych i pokój nauczycielski. Wybudowano nową przestronną klatkę schodową. Po tych pracach budowlanych w całej szkole zmieniono ogrzewanie gazowe na instalację CO, wymieniono instalację elektryczną, gazową, zainstalowano piec CO opalany gazem.

Klasy zostały wyposażone w nowe stoliki, krzesła i meblościanki. Remont został zapoczątkowany gdy dyrektorem, szkoły był Kazimierz Uliasz, kontynuowany gdy szkołą kierowała Grażyna Schabowska, zakończony za dyrektora Zbigniewa Kowalika, który włożył wiele trudu, czasu i pracy by budynek szkolny stał się obiektem funkcjonalnym i nowoczesnym. Prace ogólnobudowlane prowadziła firma z Krosna, prace wykończeniowe przedsiębiorstwo p. A. Korca z Dukli.

Share